VIII Apel Pamięci pod Pomnikiem Więźniów Politycznych na Bródnie

Uroczyste obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych.
Apel Pamięci pod Pomnikiem więźniów politycznych straconych w latach 1944-1956 z honorową asystą Wojska Polskiego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W dniu dzisiejszym tj. 29 lutego, zaczęły się oficjalne obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych i jednym z miejsc był cmentarz Bródnowski. Zaskoczyła mnie bardzo mała ilość osób. To naprawdę niepokojące, że wśród i tak garstki ludzi, niewiele było młodzieży.

Oczywiście sama uroczystość miała piękną oprawę, wśród przemawiających był ksiądz, który poprowadził wspólną modlitwę i odczytał fragment z Nowego Testamentu, odśpiewaliśmy Rotę. Przemawiał 82 letni już dziś bratanek jednego z Żołnierzy Wyklętych – płk. Lucjana Szymańskiego “Janczara” (1897-1945) oraz organizatorzy i przedstawiciel IPN-u, obecny był też radny z PiS, a całość była prowadzona w asyście wojska Polskiego.

Po apelu poległych oddano salwy honorowe i złożono wieńce. Zapaliliśmy znicze i uroczystość dobiegła końca. Dodatkowo przy pomniku, czyli miejscu odnalezieniu szczątków bohaterów, wartę pełniła grupa rekonstrukcyjna w strojach z epoki.

Całość wyglądała naprawdę wspaniale, tylko dlaczego było nas tam tak mało?


Organizatorzy:
Stowarzyszenie Solidarni 2010,

Grupy rekonstrukcyjne:
GH Zgrupowania Radosław,
TRH Polska Walcząca,
GH Niepodległość

Udostępnij: