Zakłócenia w działaniu


Wśród wielu udogodnień (dla każdej działalności), jakie oferuje nasze państwo wraz z Unią Europejską, znalazł się profil zaufany oraz podpis elektroniczny.

Profil zaufany dla osób fizycznych jest darmowy, ważny 3 lata i możesz go założyć nawet przez konto bankowe.

Podpis elektroniczny jest wydawany raz na 2 lata, kosztuje 300 PLN i można go nabyć w jednej z firm, jakie ma w swojej ofercie Narodowe Centrum Certyfikacji przy NBP. I o ile, dla dużych firm, które od wielu lat istnieją na rynku to może być postrzegane jako kolejny konieczny wydatek, to dla małych podmiotów, które dopiero rozpoczynają działalność, zwłaszcza niezarobkową, jest to dość spory wydatek. Szczególnie kiedy certyfikat wydawany jest tylko na 2 lata, czyli dla stowarzyszenia ogranicza się to do wysłania 2ch rocznych deklaracji i znowu 300 PLN trzeba wydać, o ile cena nie wzrośnie.

Łatwiej było by mi to pojąć, jeżeli była by to jednorazowa opłata, czyli dostaję certyfikat na działaność i dopóki ona istnieje, mogę korzystać z tego podpisu elektronicznego.
Dodatkowo dziwi mnie restrykcyjność tych zapisów, bo jednak wciąż istnieje część druków w US w formie papierowej, więc jaki byłby problem, aby ci początkujący ludzie, te mini stowarzyszenia, które w zasadzie nic nie mogą, bo nie mają osobowości prawnej, już łapią się na duży wydatek jakim jest podpis elektroniczny.

Inna sprawa, że do tej pory było tak, że jeżeli coś jest obowiązkowe, to jest darmowe, tak tu trzeba płacić i to niemałe pieniądze. Dodatkowo sam proces jest tak skomplikowany, że samemu nie da się tego zrobić i trzeba skorzystać z fachowej pomocy i udać się do biura rachunkowego, czyli dochodzą kolejne koszty.

Dlatego takie działanie biurokratycznej machiny działa odstraszająco na przedsiębiorczych ludzi. Działa odstraszająco na jakiekolwiek przejawy działalności publicznej w grupach, nie mówiąc o tworzeniu małych organizacji, skupiających podobnie myślących ludzi. Po porostu się odechciewa robienia czegokolwiek pro-publico bono.

Każda inicjatywa, jest na każdym kroku utrudniana przez abstrakcyjne przepisy, a branie wszystkich pod tą samą linię jest wielce niesprawiedliwe.

Ale czego się spodziewać po socjalizmie?

więcej na:
https://www.nccert.pl/
https://www.podatki.gov.pl/cit/e-deklaracje-cit/formularze-cit/
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/sprawy-urzedowe/chce-zalatwic-sprawe-w-urzedzie/dlaczego-warto-zalatwiac-sprawy-urzedowe-przez-biznes-gov-pl-i-jak-to-zrobic/profil-zaufany-i-podpis-elektroniczny-zalatwianie-spraw-online-na-biznes-gov-pl-oraz-innych-serwisach-administracji

Udostępnij: