H.R. 943 a miliony polskich ofiar

28 stycznia 2020 roku, Kongres USA uchwalił ustawę H.R 943. W skrócie, dotyczy ona wsparcia programów edukacji o Holocauście. Główny przekaz to “nigdy więcej”, aby właśnie wydarzenia, które są coraz bardziej zapominane, stały się jednym z programów w edukacji USA.

To ma być “promocja” i pokazanie ważności wydarzeń tamtego okresu i działania aby uniknąć ich obecnie. Kongres odegrał główną rolę, łącznie z amerykańskim muzeum o Holocauście, podkreślając, że studia o zagładzie Żydów stają się częścią systemu szkolnego w USA. Przez 30 lat, muzeum USA, Muzeum Pamięci o Holocauście pracowało, żeby “zbudować” edukację o Holocauście.

Osiągnięto edukacyjny poziom lokalny, stanowy i narodowy, czyli KAŻDY poziom szkolnictwa USA, będzie o tych wydarzeniach mówił. 6 mln pomordowanych Żydów a także miliony innych, jak Romowie, Słowianie, socjaliści, Świadkowie Jehowy, homoseksualiści. Ustawa wymienia także… komunistów.

Edukacja USA przewiduje co może się stać, kiedy nienawiść będzie niekontrolowana, gdzie główny przekaz mówi, jak ważna jest edukacja dla obywateli USA. Umniejszanie znaczenia Holocaustu wg w/w ustawy to zakłamywanie historii. Także m.in umniejszenia roli kolaborantów czy sojuszników Niemiec.

Tyle, w skrócie przekazuje ustawa H.R. 943. Jak temat tej ustawy, wygląda z poziomu Polski, z poziomu Polaków, którzy doświadczyli na sobie niewyobrażalnych mordów przez dwóch okupantów: Niemców i Rosjan? Sama ustawa USA, dla upamiętnienia ludobójstwa jest słuszna. Nie można zakłamywać historii, edukacja jest bardzo ważna.

Ale dlaczego w większości H.R. 943 mówi tylko o jednym narodzie? Przede wszystkim, dlaczego nie wymienia Polaków? Żydzi także mieli różne narodowości. Byli Francuzami, Belgami, Rosjanami, Niemcami, Polakami.

Polacy, jako Naród, w II Wojnie Światowej, poniósł wielomilionowe straty w ludziach, straciliśmy połowę terytorium, a zdradzeni przez Zachód, dostaliśmy się pod okupację Moskwy na dziesięciolecia. Masowo mordowano nas przed samą wojną jak też i po niej. Tylko w latach 1945-56, komuniści (NKWD/UB), wymordowali 500 000 Polaków. Jak to ma się do zapisu ustawy, że mordowano komunistów? A lata 1937-38, 1939-41, czy całe 1939-45?

Czy na pewno Amerykanie, znają naszą, polską historię? Polonia w USA to 10 mln ludzi, Żydzi stanowią 5,3 mln osób. A jednak to nas, nawet nie wymienia się w ustawie. Czy Polonia w USA jest celowo rozbita, aby nie reprezentować polskich interesów? Skoro Muzeum Pamięci o Holocauście, pracowało 30 lat nad poziomem edukacji w USA co do ludobójstwa Żydów, co zatem Polska zrobiła przez ostatnie 30 lat? Gdzie dziś jesteśmy tylko w stanie podejmować mniej lub bardziej udane obrony przed atakami zmian historii ze strony Rosji, czy oskarżeniach Izraela, że nie wszyscy Polacy pomagali Żydom.

Kolejne rządy 3rp w ważnych historycznie dla nas sprawach nie zrobiły NIC. Nie potrafimy nawet wykorzystać doświadczenia innych państw jak dbają o pamięć o swoich obywatelach.

Czy zatem H.R. 943 jest antypolska? Z naszego punktu widzenia – tak. Pytanie tylko czyja to wina? Oczywiście, można mieć słuszną pretensję do USA, ale gdzie jest Polonia, gdzie rząd? Chyba, że nie stanowimy o sobie i ciągle od 1939 r. jesteśmy pod okupacją i regularnie zdradzani.

Dlatego jako Stowarzyszenie postulujemy o utworzenie Instytutu Pamięci o Eksterminacji Narodu Polskiego.

Treść ustawy H.R. 943:
https://www.congress.gov/bill/116th-congress/house-bill/943/text?q=%7B%22search%22%3A%5B%22x%22%5D%7D

Udostępnij: