Awarie kas fiskalnych – drugie dno problemu

1 Stycznia nastąpił błąd zegara w kasach fiskalnych jednej z marek, której okazało się, że są tysiące na polskim rynku. Zgłoszenia klientów są kolejkowane, naprawianie ma potrwać kilka dni. Przedsiębiorcy tracą pieniądze, bo nie mogą pracować. I tu pojawił się kolejny problem, że po otwarciu każdej z kasy fiskalnej trzeba ją będzie ponownie certyfikować, czyli kolejne koszty.

Jest to na tyle nienormalna sytuacja, że przedsiębiorcy nie mogą sprzedawać nic poza systemem fiskalnym. Nawet jakby ręcznie przez ten czas zapisywali, co im zeszło i uwzględnili to w miesięcznym obrocie, albo wprowadzili jako jednorazową sprzedaż po otrzymaniu naprawionej kasy, to przecież nikt o tym nawet nie pomyśli, bo zrobią z niego przestępcę.
Przestaliśmy być ludźmi, a staliśmy się zaprogramowanymi robotami, którzy nie mogą nic, nie mają żadnej wolności i wolnej ręki w działaniu. Dla mnie ta sytuacja pokazuje, całą patologię systemu, tak bardzo uszczelnianego, że płacą wciąż i niezmiennie ci drobni przedsiębiorcy, którym się jeszcze chce mieć te swoje biznesiki. I za to ich podziwiam.

Przeraża mnie ta bezduszność urzędnicza, bo widzę w tym wszystkim tresowanie ludzi, strach przed własnym myśleniem, czyli pełne ubezwłasnowolnienie. Do czego nas to doprowadzi?
Nikt z rządzących nie chce tych małych i średnich przedsiębiorstw, ciągle wprowadzając kolejne przepisy i coraz więcej kontroli, które uprzykrzają życie. Większość z nas wie jak wygląda taka kontrola, na siłę szuka się błędu, żeby wlepić mandat. Na zachodzie nie do pomyślenia. Tam, jak urzędnik znajdzie błąd to prosi o poprawę i wychodzi. U nas karze się urzędnika, że za mało kar pieniężnych wlepił.
Kiedyś się zdziwiłam, że w Polsce jest 41 Urzędów, które mogą kontrolować i zamykać firmy za nie przestrzeganie przepisów – tak w jednym z programów w TV mówił przewodniczący Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. 41!!
Dla mnie to brzmi jak horror, a dla przedsiębiorcy jest chlebem codziennym.

Żeby nie kończyć zbyt pesymistycznie wpisu, jeden z internautów o Nicku: Czarno to widzę, tak skomentował całą sprawę:

Czekam na apokaliptyczny moment, gdy z powodu błędu sytemu padnie cały handel i wrócimy do czasów handlu wymiennego z czasów średniowiecza.

a ja zastanawiam, się czy na pewno tego nie chcę …

Komentarz do:
1. https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C565252%2Cawaria-kas-fiskalnych-problem-dotyczy-kilku-tysiecy-urzadzen-w-polsce.html
2. https://www.money.pl/gospodarka/awaria-kas-fiskalnych-novitus-to-dopiero-poczatek-ekspert-wskazuje-na-kolejny-problem-6463433079891585a.html
3. https://www.money.pl/gospodarka/awaria-kas-fiskalnych-urzad-miar-przyglada-sie-sprawie-6463771048683137a.html
4. https://www.money.pl/gospodarka/awaria-drukarek-fiskalnych-delio-novitus-powolal-sztab-kryzysowy-6463318981421185a.html

Udostępnij: