DZWONY POKOJU

W 1989 roku doświadczone ciężko miasta Hiroszima i Nagasaki podarowały Dzwon Pokoju Warszawie. Został on ustawiony przy ulicy Bukowińskiej 55 na Mokotowie w Warszawie. Stało się zwyczajem, że w ten dzwon uderzano drewnianą pałką dwa razy w roku: na Międzynarodowy Dzień Pokoju 21 września /początkowo był to trzeci wtorek września/ i 1 września, w dzień wybuchu II wojny światowej. Niestety w grudniu 2002 roku dzwon został ukradziony przez nieznanych sprawców i dopiero w 2015 roku ustawiono jego replikę ważącą 385 kg, tym razem przy ulicy J.S. Bacha 15 na warszawskim Służewcu.

Dzwony te są odlewane z monet zbieranych na całym świecie przez japońską organizację World Peace Bell Association /Światowe Stowarzyszenie Dzwonu Pokoju/, która założona została przez Japończyka Chijoji Nakagawę w 1954 roku. Organizacja ta stara się budzić świadomość narodów na świecie na temat groźby broni nuklearnej i ma na celu dostarczenie dzwonu każdemu krajowi. Ten dzwon podarowany Polsce był jednym z 50 identycznych dzwonów, które odlane zostały w mieście Hiroszima. Darując ten dzwon Warszawie Japończycy chcieli oddać honor miastu, które zostało w równym stopniu zniszczone przez Niemców w czasie II wojny światowej jak ich miasta po zrzuceniu bomb atomowych przez Amerykanów.

Pierwszy dzwon o wadze 116 kg i wysokości 1 m został podarowany Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w 1954 roku. Zewnętrzna konstrukcja w kształcie altanki wykonana jest z japońskich cyprysów. Po jednej stronie znajduje się napis w języku japońskim: „ Niech na świecie zapanuje absolutny pokój”.

W 1992 roku ustawiono Dzwon Pokoju na Civic Square w miasteczku Cowra w Nowej Południowej Walii w Australii. Odwiedzający mogą wysłuchać nagranego komentarza i nawet uruchomić dźwięk dzwonu przy pomocy podwieszonej na dwóch sznurach pałki /byliśmy, dzwoniliśmy/.

Właśnie w miejscowości Cowra znajdował się obóz jeńców wojennych z czasów II wojny światowej. Zbudowany był w latach 1941- 42 dla włoskich jeńców wojennych. W grudniu 1942 roku przebywało tam już ponad 2000 Włochów. Od stycznia 1943 roku do sierpnia 1944 roku uwięziono tam ponad 1000 japońskich jeńców wojennych. 5 sierpnia 1944 roku odbyła się mało nagłaśniana tragiczna ucieczka Japończyków z obozu. 300 mężczyzn uciekło, a 250 zostało zastrzelonych. 

W Cowra znajduje się również największy na południowej półkuli ogród japoński. Mieszczący się na 4-hektarowym obszarze ogród jest symbolem pojednania między Australią i Japonią.

W 1986 roku w dawnej pruskiej twierdzy i ostatnim bastionie wojsk niemieckich w 1945 roku, na Cytadeli w Poznaniu ustawiono Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. Ten dzwon nie ma nic wspólnego z pokojową inicjatywą Japończyków. Dzwon poznański o wadze 850 kg podwieszony jest  na wysokości 10 metrów na betonowej 16-metrowej wieży.  Na dzwonie umieszczono wizerunki gołąbka pokoju. Koncepcja tego pomnika powstała podczas planowanego na wrzesień 1985 roku wystąpienia Wojciecha Jaruzelskiego na zgromadzeniu ONZ. Wówczas zaplanowano, że dzwon będzie dzwonił siedem razy w roku: 1 stycznia, 23 lutego /23 lutego 1945 roku zakończyła się niemiecka okupacja Poznania/, 9 maja /zakończenie II wojny światowej/, 22 lipca /rocznica ogłoszenia Manifestu PKWN w 1944 roku/, 1 września /wybuch II wojny światowej/, 12 października /rocznica powstania Ludowego Wojska Polskiego i Bitwy pod Lenino/ i 7 listopada /wybuch radzieckiej rewolucji październikowej/. Dzwon wydaje trzyminutowy, jasny dźwięk o radosnym brzmieniu.  „Mózg” dzwonu  sterowany jest sygnałem z Niemiec. Elektroniczny zegar reaguje na sygnał atomowego wzorca czasu wysyłanego z Frankfurtu nad Menem. Uruchamia on ramię, na którym zawieszony jest dzwon. Obecnie dzwon odzywa się rzadziej, tylko w czasie głównych świąt narodowych, uroczystości lub żałoby narodowej.

Organizacje Narodów Zjednoczonych ustanowiła dzień 21 września Międzynarodowym Dniem Pokoju, „ aby był obchodzony jako dzień globalnego rozejmu i wyrzeczenia się przemocy, oraz aby stanowił zachętę dla wszystkich krajów do powstrzymania się od wszelkich aktów wrogości”. Święto to obchodzone jest od 1982 roku. Obchody rozpoczyna sekretarz generalny uderzając w dzwon znajdujący się przed siedzibą ONZ w Nowym  Jorku.

Światowy Dzień Pokoju ogłoszony przez Papieża Pawła VI w 1967 roku obchodzony jest 1 stycznia i adresowany jest nie tylko do wiernych kościoła katolickiego, ale do wszystkich ludzi dobrej woli.

Każdego roku Papież z tej okazji wydaje orędzie.

Udostępnij: