NSZ w Powstaniu Warszawskim

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli w Powstaniu Warszawskim ramię w ramię z żołnierzami AK. Jest to fakt często pomijany ze względów politycznych.

Pomimo, że dowództwo NSZ nie wyrażało entuzjazmu dla Powstania to w momencie jego wybuchu, wszystkie oddziały NSZ, jakie udało się sformować, i wszyscy pojedynczy żołnierze NSZ, którzy znaleźli się w jego zasięgu, wzięli w nim udział.

Nie byliśmy entuzjastami idei Powstania, wywołanego w dniu 1-szym sierpnia. Decyzja podjęcia każdej walki musi być w naszym pojęciu dyktowana racją polityczną i poczuciem odpowiedzialności za następstwa wszczętych działań. Jesteśmy jednak również żołnierzami i czyniliśmy to, co każdy żołnierz winien czynić z momentem rozpoczęcia walki.

2 X 1944 r. w piśmie “Wielka Polska”, w artykule pt. “Zmarnowany heroizm”

Mimo, że do dzisiaj nie ma oficjalnego wykazu jednostek NSZ jakie brały udział w Powstaniu Warszawskim to wiemy, że:

  • prawdopodobnie największym z nich była Brygada Dyspozycyjno-Zmotoryzowana “Koło”, znana bardziej jako Grupa “Koło”
  • walczyło także zgrupowanie “Chrobry II” a o jego dokonaniach było głośno, mimo że tworzyło się od podstaw w ogniu walki.
    “Co tu gadać, jedynie “Chrobry II” nie oddał Niemcom przez cały czas trwania akcji ani piędzi terenu.” – powiedział dowódca Powstania Warszawskiego, generał Antoni Chruściel ps. “Monter”.
  • w walkach udział wziął: Pułk im. gen. W. Sikorskiego i Pułk im. gen. J. H. Dąbrowskiego, rozformowane w ramach reorganizacji w dniu 1 września 1944 r.
  • liczne pojedyncze drużyny i plutony NSZ w ramach większych zgrupowań AK
  • liczni NSZ-owcy, rozproszeni i zaskoczeni wybuchem powstania, włączyli się do najbliższych walczących jednostek pozostając w nich do końca
  • NSZ-owcy spoza Warszawy: kurierzy i łącznicy z Okręgów Poznań i Łódź, czasowo przebywający w stolicy (ich głównym skupiskiem był Pułk im. gen. W. Sikorskiego, gdzie stawili się z własną bronią), a także z Białostocczyzny, walcząc na barykadzie przy Filharmonii pod dowództwem pułkownika Stanisława Nakoniecznikowa “Kmicica”.

Cześć i Chwała Bohaterom!Więcej:
Narodowe Siły Zbrojne w Powstaniu Warszawskim

Udostępnij: