Hurricane: Squadron 303

9 sierpnia 2018 miała miejsce premiera filmu Hurricane: Squadron 303, przetłumaczony jako: 303. Bitwa o Anglię. Reżyserem filmu jest David Blair a scenariusz napisali: Alastair Galbraith i Robert Ryan.

Film zaczyna się w momencie, kiedy polscy piloci są już w Anglii i denerwując się, że nie walczą w powietrzu, wszczynają drobne awantury. Tymczasem Anglicy nie wierzą w ich umiejętności i widzą w nich tylko stado nieokrzesanych awanturników nie znających angielskiego.

Wszystko się zmienia, kiedy Anglia traci coraz więcej pilotów i okazuje się, że nie ma kogo posyłać do walki z Niemcami. Dlatego pod dowództwem Kanadyjczyka Johna Kenta powstaje Dywizjon 303 im. Tadeusza Kościuszki…

Film pokazuje ciężką pracę polskich pilotów, jak zwyciężają kolejne bitwy i tracą przyjaciół. Poznajemy ich też jako ludzi pogodnych, którzy zawsze trzymają się razem, czy to w bitwie, czy w pubie, gdzie jak tylko nadarzała się okazja bywali.

Kiedy Polacy zaczynają zwyciężać w przestworzach, nastawienie anglików do nich zaczyna się radykalnie zmieniać.

Polacy w wolnej chwili chodzą do ambasady Polskiej, aby dowiedzieć się co z ich rodzinami. Niestety większość z nich otrzymało tragiczne wieści, że ich najbliżsi zostali zamordowani. To powoduje, że tracą sens życia i zaczynają latać niemalże bez przerwy, beznamiętnie, jakby chcieli dołączyć do rodziny…

Film pokazuje, że Brytyjczycy w ogóle nie wiedzą, co Niemcy wyprawiają wraz z Rosjanami w Polsce. W przelotnych rozmowach tłumaczą angielskim pilotom, co się u nas działo. Ale oni w ogóle nie rozumieli skali. Dlatego wstawki z pokazanych egzekucji uświadomią oglądającym ten film, że masowe egzekucje w całej Polsce to była codzienność.

Film kończy się paradą zwycięstwa, na którą żaden z Polaków nie został zaproszony, żeby nie drażnić wujaszka Joe …

Film nie jest nakręcony z rozmachem, ale za to widać świetną grę aktorską a efekty specjalne nie przyćmiewają owej gry. Dlatego więcej ten film zyska obejrzany w domu niż w sali kinowej.

Polecam ten film, bo pokazuje szarą rzeczywistość polskich pilotów w RAF, oraz jak zostaliśmy zdradzeni przez wszystkich u boku których walczyliśmy.

Udostępnij: