Grzegorz Gustaw (Greg Gustaw)

W czerwcu 2018 roku w Lublinie, oglądałem wystawę pana Grzegorza Gustawa, którego prace przyciągnęły moją uwagę i zapadły w pamięć. Szczególne wrażenie zrobiła na mnie płaskorzeźba przedstawiająca orła oraz wilka depczących hełmy z symbolami nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji. Na górze płaskorzeźby autor umieścił napis Niezłomnym  i datę 1944-1963 r. Dla mnie był to chwytający za serce obraz- obraz zdradzonego i opuszczonego przez sojuszników kraju i niezłomnych którzy walczą z komunistycznymi wrogami samotnie- toczą nierówną i skazaną na porażkę walkę. Gdy stojąc przez płaskorzeźbą, rozmyślałem o śmierci w 1963 roku ostatniego żołnierza Wolnej Polski, Józefa Franczaka ps. Lalek  podszedł do mnie mężczyzna i przedstawił się jako autor zgromadzonych na wystawie prac. Tak poznałem Pana Grzegorza Gustawa, Polaka na stałe mieszkającego w USA. Od autora dowiedziałem się, że kilka dni po jego przybyciu do USA w 2001 r., miał miejsce atak terrorystyczny na WTC. Zainspirowany tymi tragicznymi wydarzeniami stworzył płaskorzeźbę Strażaka na tle ruin zniszczonych wież WTC. Dzieło to tak bardzo spodobało się amerykańskim politykom, że zostało na stałe umieszczone w Senacie USA, a autor otrzymał list z podziękowaniem od Prezydenta USA.

Chciałbym podkreślić, że logo Stowarzyszenia Pamięci i Świadectwa Arthura Bliss Lane, zostało stworzone na wzór jego niezwykłej płaskorzeźby Orzeł Niezłomny.

Informację na temat Artysty i Jego prac można znaleźć na stornach do których linki zamieszczam poniżej.

Link do kanału na youtube, gdzie Pan Grzegorz Gustaw prezentuje legendy kulturystyki i promuje uprawianie kulturystyki jako sportu. https://www.youtube.com/channel/UCbj5QJ0y_H2-9grXLDxXN7Q

Archiwalne artykuły na temat Grzegorza Gustaw http://dziennik.com/?s=greg+gustaw

Część informacji o jego osobie i pracy artystycznej https://greggustaw.wixsite.com/gustawart

Udostępnij: