Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać

Historia Roja, w reżyserii Jerzego Zalewskiego jest pierwszym filmem opowiadającym o Żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych. Premiera kinowa filmu odbyła się w marcu 2016 roku. Rok później wyemitowano w TVP, 5-odcinkowy mini serial, który pokazuje bardziej rozbudowane wątki z wersji kinowej.

Walkę o Wielką Polskę, uważam za największy swój obowiązek. Wstępując w szeregi Narodowego Zjednoczenia Wojskowego mam szczerą i nieprzymuszoną wolę: wpierw zginę aniżeli zdradzę. Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, w Trójcy Świętej Jedynemu, że wiernie będę walczył o niepodległość Polski, rozkazu Wodza Naczelnego oraz innych przełożonych będę słuchał i posłusznie wykonywał. Tak mi dopomóż Bóg i Ty Królowo Korony Polskiej.

przysięga żołnierzy z XVI okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego

Film przedstawia ostatnie lata życia Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”, żołnierza NSZ.

Akcja filmu zaczyna się wiosną 1945 roku, kiedy 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, traci starszego brata Romana. Roman Dziemieszkiewicz pseudonim “Pogoda” był dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu i został zamordowany przez żołnierzy sowieckich. Po stracie brata “Rój” w naturalny sposób zajmuje miejsce “Pogody”, obejmując dowództwo nad oddziałem partyzanckim i przez kolejne 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę. Jego akcje są odważne i spektakularne, tak bardzo, że sieje postrach wśród funkcjonariuszy UB. Komuniści robią wszystko, żeby zlikwidować wroga władzy ludowej.

Dla tych, którzy służą wrogowi, kara może być tylko jedna…

Etapy powstawania filmu:

  • Okres zdjęciowy trwał od grudnia 2009 do września 2010 roku.
  • 1 marca 2011 roku miała miejsce prapremiera kopii roboczej filmu. Film przeszedł pozytywnie kolaudację, jednak ze względu na zmiany personalne w zarządzie Telewizji Polskiej, współproducenta filmu, nie uzyskał funduszy na dokończenie produkcji. Po wycofaniu się TVP z finansowania filmu dotychczasowi sponsorzy postanowili zawiesić wszelkie wpłaty na rzecz filmu, jak również zażądali zwrotu części pieniędzy włożonych w jego realizację.
  • Okres zdjęciowy trwał od grudnia 2009 do września 2010 roku.
  • W marcu 2012 roku ruszyła społeczna akcja, której celem było zebranie środków na dokończenie montażu i postprodukcji filmu. Bez przeprowadzenia tych faz film nie spełniałby wymogów technicznych potrzebnych do przedstawienia go szerszej widowni.
  • W akcji tej uzbierano ok. 400 tys. zł, w dwóch etapach. Za zebrane środki spłacono część długów, wykonano tzw. postsynchronizację oraz dodano nową muzykę. Montaż filmu został wykonany nieodpłatnie przez Wandę Zeman.
  • Premiera filmu ostatecznie odbyła się 4 marca 2016, a dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

Udostępnij: