Dywizjon 303. Historia prawdziwa

Dywizjon 303. Historia prawdziwa, jest drugim filmem, który wszedł w sierpniu 2018 roku do kin. Ten z 31 sierpnia jest też produkcji polsko-angielskiej, ale w reżyserii Denisa Delića i w przeciwieństwie do poprzedniego filmu, ten nawiązuje do książki Arkady Fiedlera “Dywizjon 303”.

Jako ciekawostkę dodam, że II wojna światowa zastała Fiedlera na Tahiti, ale porzucił tę wyspę, żeby podjąć służbę żołnierską. I w lutym 1940 r. przez Francję dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie poznał polskich lotników uczestniczących w Bitwie o Anglię. Napisał o nich głośną książkę Dywizjon 303, której przedruki krążyły w okupowanej Polsce, podnosząc morale społeczeństwa.

Przemówienie filmowego podpułkownika Królewskich Sił Powietrznych Witolda Urbanowicza, jest odzwierciedleniem tego czasu:

Panowie, znam was wszystkich.
Wielu z was trenowałem i wiem jakie macie serce do walki, jak trudno jest Wam być trybikiem w maszynie.
Wiem też, że wszyscy się martwicie, bo nie wiemy co się dzieje z naszymi rodzinami, tam w kraju.
Nasi bracia, nasi koledzy walczą teraz w podziemiu, w lasach, w partyzantce.
Wiecie ile każdy z nich by dał, żeby być na Waszym miejscu? Bo tu jest kawałek, jedyny kawałek, być może to jest ostatni kawałek Wolnej Polski. Tu jest Polska Armia Panowie, Wy!
Nie poddaliśmy się w 39 i będziemy walczyć, aż do końca, jak to śpiewamy w hymnie “póki my żyjemy”.
Cała Polska patrzy teraz na nas i wierzy w nas.
Wiecie jak nas nazywają w kraju? Aniołami zemsty.
Ale co ja będę dłużej gadał.
Urodziliście się po to, żeby walczyć!
Więc prujemy szwabów tak, żeby tu wszystkim angolom gęby ze zdziwienia się pootwierały.

Film zaczyna się w momencie, kiedy polscy lotnicy już uczą się latać na brytyjskich samolotach, ale nie biorą udziału w walkach z Niemcami. Wszystko zmienia się, kiedy 2 oficerów angielskich przyjeżdża do jednostki i z lekką arogancją pytają czy chcieli by się przelecieć na Hurricanie. Po chwili, Jan Zumbach po prostu w niego wsiada, odlatuje, zestrzela niemiecki samolot szpiegowski, który go zaatakował i wraca do bazy. Oddaje brytyjskim żołnierzom przebitą kulami instrukcję obsługi, wywołując u kolegów salwy śmiechu i od tego momentu zaczyna się już Polska walka z Niemcami w Bitwie o Anglię…

Film jest przypomnieniem naszych wspaniałych pilotów, dzielnych żołnierzy, którzy musieli walczyć na obcej ziemi dla Polski. Wspaniała muzyka, piękne przemówienia oraz niezłomna postawa naszych bohaterów sprawie, że film ogląda się z wypiekami na twarzy i łzami w oczach.

Udostępnij: