Inteligencja sztuczna – rewolucja prawdziwa

„Co jest grane?” – to pytanie często towarzyszy wszystkim rozmyślającym nad obecnymi czasami zarazy. Od wielu lat zastanawiamy się dokąd zaprowadzi ludzkość rozwój komputerów, Internetu, medycyny, genetyki i biotechnologii – aż nastał 2020 rok.

W tym samym roku do rąk polskich czytelników trafiła książka „Inteligencja Sztuczna. Rewolucja prawdziwa” autorstwa Kai-Fu Lee. Autor z pochodzenia jest Tajwańczykiem, posiada obywatelstwo USA, mieszka w komunistycznych Chinach. W przeszłości pracował dla w takich koncernów jak Apple, Microsoft czy Google. Obecnie zajmuje się pisaniem i szefowaniem fundacji, która wspiera nowe firmy technologiczne. Książkę „Inteligencja Sztuczna. Rewolucja prawdziwa” napisał z myślą, że jej lektura może być inspiracją do rozważań nad sztuczną inteligencją oraz wsparciem pozytywnych ruchów wokół AI.

Sztuczna Inteligencja stanie się wkrótce, tym czym jest elektryczność, będzie wszechobecna i konieczna do życia.

Kai-Fu Lee, Inteligencja Sztuczna. Rewolucja Prawdziwa

Obecne wydarzenia na świecie związane z pandemią COVID-19 w połączeniu z wiedzą, którą autor zawarł w książce mogą dać czytelnikowi odpowiedź na pytanie „Co jest grane?”. Kai-Fu Lee prowadzi czytelnika poprzez historię rywalizacji dwóch mocarstw w obszarze AI. Wykazuje fundamentalne różnice w podejściu do nowych technologii oraz ich wykorzystania, na przykładzie Komunistycznych Chin i USA.

Sztuczna Inteligencja to NADZIEJA i ZAGROŻENIE, a ludzie powinni się przygotować na obie te możliwości.

Kai-Fu Lee, Inteligencja Sztuczna. Rewolucja Prawdziwa

Piszę ten tekst 14 września 2021 roku, w pierwszą rocznicę przyjęcia decyzją Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji (KRMC) Polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce, która to ma być szansą dla Polski.

Nowe technologie i rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) mają coraz większy wpływ na budowanie potencjału narodowych gospodarek. Polska także chce tę szansę wykorzystać.

Mam nadzieję, że w związku z powyższym rządzący w Polsce nie będą utrudniać polskim informatykom prac na rozwojem sztucznej inteligencji i nie zostawią tego obszaru tylko dla gotowych rozwiązań zakupionych od innych państw.

Jesteśmy już świadkami okresu przejściowego i chociaż może minąć 15, a może więcej lat zanim Sztuczna Inteligencja osiągnie wpływ, na różne obszary przemysłu, musimy szybko wdrożyć infrastrukturę, która pozwoli uniknąć powszechnej destabilizacji i zmniejszyć ludzkie bolączki, które nieuniknione wystąpią na rynku pracy.

Kai-Fu Lee, Inteligencja Sztuczna. Rewolucja Prawdziwa

Zdaniem autora – obecnie trwa walka dwóch światowych mocarstw, na wszystkich obszarach znanej nam cywilizacji. Taki stan rzeczy sprzyja do opracowania nowych własnych rozwiązań w technologiach cyfrowych. Mamy szansę zagarnąć kawałek tego rynku dla siebie.

Równocześnie ze wzrostem bezrobocia rosnąć będzie niewyobrażalne bogactwo, w rękach nowych potentatów Sztucznej Inteligencji.

Kai-Fu Lee, Inteligencja Sztuczna. Rewolucja Prawdziwa

Autor w książce podnosi kwestię wprowadzenia „Nowej Umowy Społecznej”, której filarami będą miłość, służba, współczucie. Daje własne rozwiązanie w kwestii podnoszonego w świecie tematu – bezwarunkowego dochodu podstawowego. Możemy w niej znaleźć definicję „technokratyczno-hipisowskiej ideologii” oraz dużo, dużo więcej ciekawych spostrzeżeń i interesujących rozważań. Sporo tu nowomowy i pięknych haseł, na które powinniśmy zwracać uwagę, gdyż może się za nimi kryć coś co może się nam nie podobać – trzeba trzymać rękę na pulsie.

Głęboko wierzę, że musimy stworzyć nowy sposób współdziałania Sztucznej Inteligencji, z ludzkim sercem i odnaleźć sposoby na wykorzystanie nadchodzącej materialnej obfitości do pielęgnowania miłości i współczucia w naszych społeczeństwach.

Kai-Fu Lee, Inteligencja Sztuczna. Rewolucja Prawdziwa

Książkę „Inteligencja Sztuczna. Rewolucja prawdziwa” uważam za wartościową i pouczającą. Świat nie wróci do stanu przed wybuchem pandemii. Czasu jest coraz mniej, aby przygotować się na czekające nas zmiany – zarówno negatywne jak i pozytywne. A zmiany dotyczyć będą każdego człowieka na Ziemi. Czy Polacy będą istnieć jako społeczeństwo na końcu drogi tych zmian?

Pozostaje jednak coś, co człowiek potrafi tworzyć i dawać innym ludziom – Miłość. Przy wszystkich zaawansowanych technikach uczenia maszyn, nadal jesteśmy dalecy od stworzenia maszyn inteligentnych, które byłby zdolne odczuwania jakichkolwiek emocji.

Kai-Fu Lee, Inteligencja Sztuczna. Rewolucja Prawdziwa

Totalitaryzmy czy to nazistowski, czy komunistyczny nie były dziełem AI tylko człowieka. Były tworzone dla „dobra” ludzi przez założycieli tych nowych ładów. Pokładam nadzieję, że tworzący AI są dalecy od wprowadzenia zbrodniczych modeli, na wzór tych nazistowskich czy komunistycznych. Jednakże, początek obecnych zmian nie napawa optymizmem. Kryzys wywołany pandemią COVID-19 jest wykorzystywany do przyspieszenia transformacji cyfrowej. W raporcie koncernu IBM „Dekada kwantowa” czytamy:

Historycznie rzecz biorąc, kryzysy były impulsem zarówno dla nowych technologii, jak i ich powszechnego przyjęcia. I wojna światowa zapoczątkowała procesy fabryczne, które nadal istnieją. Zimna wojna przyspieszyła utworzenie Sieci Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych (ARPANET), poprzednika Internetu, pod koniec 1960 roku. A teraz COVID-19 zwiększył zapotrzebowanie na zwinność, odporność i przyspieszoną dojrzałość cyfrową. Przewidujemy, że obliczenia kwantowe – w połączeniu z istniejącymi zaawansowanymi technologiami – w dramatyczny sposób wpłyną na ewolucję nauki i biznesu. Przyspieszając odkrywanie rozwiązań dla wielkich globalnych wyzwań, obliczenia kwantowe mogą wyzwolić pozytywne zakłócenia znacznie bardziej gwałtowne niż fale technologiczne z ostatnich dziesięcioleci.

IBM, Dekada kwantowa

W nowej rzeczywistości wolny człowiek jest w mniejszości i jego misją jest nie dać się zabić. I wiedzieć – być świadomym. Dlatego zachęcam Państwa do przeczytania  książki „Inteligencja Sztuczna. Rewolucja prawdziwa” autorstwa Kai-Fu Lee.

Udostępnij: