J’accuse siła prawdy


Film “J’accuse” opowiada prawdziwą historię, która wydarzyła się na przełomie XIX i XX w. we Francji i opowiada o walce o prawdę.

J’accuse” w polskim tłumaczeniu “Oficer i Szpieg”, w reżyserii Romana Polańskiego, pokazuje historię afery Dreyfusa, oraz nastroje i sytuację w ówczesnej Francji, a list Émila Zoli jest kulminacją i punktem zwrotnym filmu.

“Sprawiedliwość to prawda w działaniu.”

Joseph Joubert

J’accuse, czyli Oskarżam odnosi się do krytyki rządu i wojska, przez Émile Zola jaki ukazał się w gazecie L’Aurore 13 stycznia 1898, który był napisany w obronie niesprawiedliwie oskarżonego o szpiegostwo, osądzonego i skazanego oficera francuskiego żydowskiego pochodzenia, Alfreda Dreyfusa. Zola podjął też ogólniejsze tematy: potrzeby cywilnej kontroli nad armią i panujących na przełomie XIX i XX wieku stosunków społecznych we Francji, jak i antysemityzmu.

List został wystosowany i opublikowany, po wykryciu przez pułkownika wywiadu faktu, że koronny dowód w sprawie przeciw Dreyfusowi, został sfałszowany, oraz że kręgi wojskowe próbowały to ukryć i nie dopuszczały do głosu informacji o prawdziwym zdrajcy. Artykuł stał się kamieniem milowym w tzw. „aferze Dreyfusa” i zarzewiem szerokiej dyskusji tak we Francji, jak i poza jej granicami.

J’accuse…! Oskarżam …! stało się synonimem bezpardonowego i odważnego publicznego wystąpienia jednostki przeciw istniejącemu systemowi, jest symbolem siły prasy w służbie obrony człowieka i prawdy. Jednak zwykli ludzie, którzy ufali władzy i byli oszukiwani, zaczęli palić książki Zoli wraz z egzemplarzami gazety z owym artykułem, oraz niszczyli żydowskie sklepy. Poszła oczywiście prześmiewcza karykatura Zoli w prasie sprzyjającej władzy, natomiast nie zmieniło to faktu, że ludzi , którzy walczą o prawdę i sprzeciwiają się systemowi stają się jego największym wrogiem.

 Zachęcam do obejrzenia póki jeszcze jest wyświetlany w kinach.

Udostępnij: