Dziejów Polski Księga Pierwsza – Wstęp

O ile o Janie Długoszu za pewne mało kto nie słyszał tak już treści jego dzieł nie są powszechnie znane. Dlatego postanowiliśmy uruchomić serię artykułów dotyczących historii Polski okiem kronikarza. Treści, które w serii się pojawią będą bardzo ważne, gdyż traktować będą o państwowości Polski sprzed znanego wszystkim chrztu z 966 roku. Historia Polski przed chrztem jest traktowana po macoszemu jakby nie istniała a przynajmniej nie poświęca się niej należytej uwagi.

W szkole dzieci uczone są, że pierwszym władcą był Mieszko I a królem jego syn Bolesław Chrobry, ale będąc w Częstochowie w klasztorze na Jasnej Górze można zobaczyć Jasnogórski Poczet Władców Polski, od Lacha do ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego znajdujący się w Sali Rycerskiej. Mieszko I widnieje dopiero na 14 pozycji na owej liście władców, a po drodze napotykamy na postacie znane z legend jak król Krak czy Popiel, o których to najmłodszym opowiada się czasem bajki. Na ostatnich dwóch polach w czasie zaborów domalowano postać Cara Aleksandra i carskiego orła, które teraz są zamalowane.

Jasnogórski Poczet Władców Polski, autorstwa Francuza Benoita Farjata w 1702 roku

Takie smaczki historyczne na pewno wzbudziłyby zainteresowanie wśród młodzieży szkolnej, ale zdaję sobie sprawę, że nie chodzi o to by odkrywać historię, ale by konsumować papkę płynącą z telewizji i nie tylko, która usypia czujność i oswaja z wrogim narodowi systemem zaprojektowanym przez okupantów, którym o dziwo już przez dekady ślepo ufamy, a którzy “w podzięce” regularnie niszczą naszą Ojczyznę.

Jan Długosz

Jan Długosz (herbu Wieniawa)

Ur. 1.12.1415 w Brzeźnicy, zm. 19.05.1480 w Krakowie

Polski historyk, kronikarz, geograf, heraldyk, dyplomata.
Autor wielu publikacji historycznych w tym tej najsłynniejszej:
Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego.

Po lewej portret Jana Długosza namalowany przez Walerego Eljasz-Radzikowskiego, 1889 r.Niniejszy wpis jest zapowiedzią serii kolejnych dotyczących Dziejów Polski widzianych okiem Jana Długosza. Już dzisiaj zapraszam do lektury.

Lista wpisów w serii:

  1. Dziejów Polski Księga Pierwsza – Wstęp
  2. Dziejów Polski Księga Pierwsza – Po potopie powszechnym
  3. Dziejów Polski Księga Pierwsza – Rzeki, jeziora, góry
  4. Dziejów Polski Księga Pierwsza – Lechici, Polacy, Granice Polski
  5. Dziejów Polski Księga Pierwsza – Życie w Polsce
  6. Dziejów Polski Księga Pierwsza – Wierzenia i obyczaje
  7. Dziejów Polski Księga Pierwsza – Gniezno
  8. Dziejów Polski Księga Pierwsza – Król Krak
  9. Dziejów Polski Księga Pierwsza – Wanda co Niemca nie chciała
  10. Dziejów Polski Księga Pierwsza – Rządy wojewodów
Udostępnij: